Popraw swoje angielskie słownictwo z „Readers” – cz1

Chciałbyś/Chciałabyś czytać książki po angielsku, ale nie wiesz od czego zacząć? Masz wątpliwości jak wybrać odpowiednią książkę i jak zmaksymalizować efektywność czytania jej?
Oto kilka cennych wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniej książki pod kątem jej zawartości i poziomu.

  1. Jak wybrać odpowiednią książkę? Pamiętaj, że spędzisz z nią dużo czasu – musi być ona zatem dla Ciebie zabawna, ekscytująca I interesująca. Książki, które wybierzesz, powinny dostarczyć Ci kontekstów, z których będziesz faktycznie korzystać, dlatego upewnij się, że ich kontekst jest Ci bliski. Pamiętaj, że słownictwo, którego chcesz się nauczyć, jest słownictwem, którego będziesz używać. Na przykład, jeśli chcesz użyć książki o Henryku VIII, to zadaj sobie pytanie, ile słownictwa z książki o królu sprzed kilku wieków faktycznie wykorzystasz w codziennej komunikacji. Pamiętaj, że twój mózg uczy się rzeczy, które są dla niego przydatne! Przydatne słownictwo jest tym, którego szukasz, więc to jest rodzaj książki jaki powinieneś/aś wybrać
  2. A co z poziomem? Pamiętaj, że musisz być w stanie zrozumieć około 70% tego, co czytasz. Dlaczego? Jeśli wybierzesz książkę, która jest zbyt trudna, nie będziesz w stanie skutecznie sprawdzić wszystkich słówek. To nudne, trudne i nieprzyjemne, więc nie rób tego. Wybierz książkę, z której zrozumiesz 70%, a w przyszłym tygodniu pokażę Ci, co dokładnie zrobić z tą książką.
  3. Gdzie znaleźć taką książkę? Najlepszym miejscem do jej znalezienia jest internetowa księgarnia językowa. W dowolnej internetowej księgarni językowej, znajdujesz “readers”, czyli uproszczone wersje książek. Zauważysz, że istnieje wiele poziomów – od A1 do C2. Poziomy A są dla początkujących. Poziomy B są dla osób na poziomie średniozaawansowanym, a poziomy C są dla tych z Was, którzy są dość zaawansowani. Większość z Was wie, na jakim jest poziomie mniej więcej. Kup na początek kilka książek od różnych wydawców. Dlaczego od różnych wydawców? Ponieważ u każdego wydawcy pomimo tego, że oznacza poziomy, będą się one różniły. Twoje zadanie, to ocenić różnicę między poziomami. Powiedzmy, że zdecydowałeś/aś, że jesteś na poziomie A2, kup 2-3 książki, od trzech różnych wydawców na poziomie A2 i zobacz, który z tych wydawców daje taki poziom, w którym zrozumiesz mniej więcej 70%. Gdy już to ustalisz, kup jeszcze kilka książek tego samego poziomu od tego samego wydawcy, z którymi będziesz pracować. Po kilku książkach Twój poziom zrozumienia będzie znacznie wyższy i wtedy możesz albo przeskoczyć do wydawcy,który ma to samo oznaczenie, ale trudniejsze słownictwo albo po prostu przejść na wyższy poziom, z A2 na B1, aby być bardziej zaawansowanym i poszerzyć swoje słownictwo.

Pamiętaj by upewnić się, że wybierasz uproszczona wersję książki, taką jak „readers”, a nie oryginalną książkę. Upewnij się również, że dostępna jest wersja audio. Większość z nich ją ma.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top